KARIN – ABD Başkanı Donald Trump, Ekim 2016’dan bu yana Türkiye’de tutuklu bulunan rahip Andrew Brunson’ın tutukluluk halinin devam etmesi kararına tepki gösterdi: “Türkiye’nin Burnson’ı tahliye etmemesi tam bir rezalet. Çok uzun zamandır rehin tutuluyor.”

İzmir’de hem darbe girişimiyle bağlantılı hem de PKK ile ilgili iddialar gerekçe gösterilerek 2016’nın Ekim ayında tutuklanan Diriliş Kilisesi’nin rahibi Andrew Craig Brunson’ın yargılandığı davanın üçüncü duruşması dün görüldü.

İzmir 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, hakkında toplam 35 yıl hapis istenen Brunson’un tutukluluk halinin devam etmesi kararı verildi.
Karara tepki gösteren ABD Başkanı Donald Trump, Twitter’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı etiketleyerek “Türkiye’nin Burnson’ı tahliye etmemesi tam bir rezalet. Çok uzun zamandır rehin tutuluyor” dedi.

Trump, verdiği mesajda şu ifadeler var:

“Türkiye’nin cezaevindeki saygın Pastör Andrew Burnson’ı tahliye etmemesi tam bir rezalet. Çok uzun zamandır rehin tutuluyor. @RT_Erdogan bu mükemmel Hıristiyan eş & babanın serbest kalması için bir şey yapmalı. Yanlış bir şey yapmadı ve ailesinin ona ihtiyacı var!”

Ankara’dan yanıt

Trump’ın bu çağrısına ise Dışişleri Bakanlığı’ndan yanıt geldi.
Bakanlık sözcüsü Hami Aksoy, “Adli süreç hukukun üstünlüğü ilkesine uygun sürüyor. Ortada hukuki bir süreç var, Türkiye bir hukuk devleti” dedi.
Ne olmuştu?

Rahip Andrew Craig Brunson’un 2016 yılının Eylül ayında ’milli güvenliği tehdit eden faaliyetlerde bulunduğu’ iddiasıyla, eşi Norine Lyn Brunson’la birlikte sınır dışı edilmesi kararlaştırılmıştı.

Türkiye’deki oturum izinlerinin de bittiği belirlenen çift, Göç İdaresi’ne gönderilmişti.

Sınır dışı işlemleri devam ettiği sırada “FETÖ/PDY soruşturması”nda bir ’gizli tanık’ rahip Andrew Craig Brunson aleyhine savcılıkta ifade vermişti.
Gizli tanığın ifadesi doğrultusunda Andrew Craig Brunson tutuklanmış, eşi Norine Lyn Brunson ise serbest bırakılmıştı.

Bruson hakkındaki iddianame tutuklanmasından yaklaşık 1,5 yıl sonra hazırlanmış, Mart 2018’de İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmişti.
ABD’li rahip Brunson için “örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği” gerekçesiyle 15 yıla kadar, “devletin gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etmek” suçlamasından ise 20 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

gazetekarinca.com